Отже, про мій експеримент у виготовленні саморобних паливних брикетів.
За плечима хай і невеликий, але таки досвід виготовлення їх протягом двох літніх сезонів та використання протягом півтора опалювального сезону.
В цілому: зроблені у такий спосіб соснові брикети
не замінять пелети (гранули), оскільки не дають такого тривалого горіння. А от для набору температури у котлі - саме те. Згорають практично повністю.
Спосіб доволі затратний по часу, простенький і під масове виробництво потребує серйозного доопрацювання.
Але тирса і стружка таки використовуються як паливний матеріал, причому у ненасипний спосіб. І не потребує використання пресу чи подібного обладнання, що власне і ставилось за одну з ключових цілей.
Вихідні компоненти: стружка і тирса (у мене переважно сосна, попередньо складаю в окремих мішках), вода, клей ПВА (підійде самий дешевий).
Інструменти: дриль-міксер, два відра (10 л і 2,5 л), дитячий совочок, планка з розмірами 200*30*20 (такі розміри не є догмою). В якості форм використовую пластикові стаканчики.
Вихідну суху суміш стружка:тирса готую у співвідношенні 3:1 у 10 л відрі за допомогою міксера. Тирса виконує роль такого собі порозаповнювача для стружки. Якщо є прес, то можна спробувати чисту стружку пресувати. Можна і більше тирси, аж до 1:1, якщо маєте її достатню кількість. У менше відро наливаю воду (майже повне відро) та розчиняю у ній клей. Для такої кількості води цілком достатньо 2 столові ложки клею. Критерій достатньої кількості клею - сухі брикети не розсипаються.
Тепер до суміші поступово додаю клейовий розчин та перемішую дрилем. Критерієм достатності клейового розчину є його поява у невеликій кількості на дні відра.
Залишилось отриману вологу суміш насипати у форми, утрамбувати та висушити. Для насипання та трамбування і потрібні совочок та планка.
Як вже казав, в якості форм використовую пластикові стаканчики - не тратиться час на їх виготовлення, вартість невисока. Паперові не дуже підходять, оскільки в процесі висихання частини суміші можуть приклеїтись до паперу.
Пробував в якості форми використовувати туби з під герметиків. Варіант не дуже - з туби після висихання брикет виштовхую за допомогою штатного поршня туби і, оскільки сила спресовування була маленькою, частина брикетів розсипалась на 2-3 шматки. В принципі, некритично, але все-одно не цікаво. Та й де набрати стільки таких туб? Альтернативні варіанти - різноманітні пластмасові форми, які є під рукою, або дерев’яні, але застелені лавсановою чи поліетиленовою плівкою.
Далі сушіння, у два етапи. Перший етап - у формах. За сонячної погоди сушу під відкритим небом (можна і на горищі):
- Сушіння брикетів, 1-й етап
p1e.jpg [ 47.94 Кб | Переглянуто 5091 разів ]
- Сушіння брикетів, 1-й етап
p2e.jpg [ 77.79 Кб | Переглянуто 5091 разів ]
Оскільки це потребує чималої площі, то використовую для цього етажерку - можна швидко накрити у випадку дощу.
Тривалість першого етапу - близько трьох діб. Критерій потреби переходу до другого етапу - тирсово-стружкова суміш зверху вже суха (на дотик рукою).
На другому етапі паливні брикети виймаю з форм шляхом спочатку легкого натискання на бічну сторону стаканчика, а потім легкого натискання на його дно. Ось тут і проявиться використання форм, устелених плівкою з точки зору мінімізації часу виймання брикетів з форм.
Після виймання брикети (ще напівсухі) ставляться догори дном для остаточного висушування на завчасно підготовлену поверхню, застелену плівкою чи папером. Тривалість другого етапу приблизно 3-4 доби.
В сумі - тиждень, про що вже писав раніше:
Crane написав:
...потребує тривалого (близько тижня) сушіння брикетів,...
Сухі брикети зберігаю у мішках для сміття, для захисту від вологи:
- Готовий продукт
p3e.jpg [ 73.29 Кб | Переглянуто 5091 разів ]
- Готовий продукт
p4e.jpg [ 76.47 Кб | Переглянуто 5091 разів ]
Звичайні мішки не пробував використовувати.
Часові затрати на приготування суміші та набивання 100 форм (стаканчиків) - приблизно 3 години.
Ось такі результати.
