WoodMaster.in.ua
 

Український столярно-меблевий форум "Майстер"

 

Меблі та столярні вироби   

 
  
Сьогодні: 16 грудня 2019, 10:37
Пошук від Google

Активні темиЧасовий пояс : UTC + 2 годин [ Літній час ]
Створити нову тему Відповісти  [ 2 повідомлень ] 
Автор Повідомлення
Повідомлення:#1  ПовідомленняДодано: 10 грудня 2017, 23:55 
Офлайн

З нами з: 13 лютого 2017
Повідомлень: 31
Показаних робіт: 0
Звідки: Львів
Дякував: 0 раз.
Подякували: 12 раз.
Доводиться нерідко бачити і чути висловлювання майстрів з недостатнім розумінням з якого матеріалу виготовлена напайка їхнього інструменту. Отже, "Для тих всіх кому цікаво"(с)ДМ.

На сьогодні найпоширенішими матеріалами для виготовлення деревообробного інструменту є:
-швидкорізальна сталь,
-продукт порошкової металургії - карбід вольфраму (далі КВ)
-штучний алмаз.
Про швидкорізальну сталь і використання інструменту з неї, можна буде поговорити в іншій темі, бо там теж є нюанси. Можна й про застосування алмазу, але навряд чи форумчани будуть такий інструмент використовувати в майстерні.

Тут про КВ. Спочатку визначимося в термінах.

В розмові деревообробників - Твердий Сплав це карбід вольфраму в зв"язці з кобальту в пропорціях від 80\20 до 98\2. Англійською Tungsten Carbide (міжнародна спілка прикладних хіміків чомусь там домовилась називати метал вольфраму "tungsten" залишивши назву wolfram за хімічним елементом W) скорочено ТС. Що й позначається на інструментах, або ТСТ - Tungsten Carbide Tipped, дослівно - "карбідом вольфраму напаяно", напаяні зуби з ТС, думаю зрозуміло)))).

Стеліт (Stellite). Сплав КВ з кобальтом, молібденом, хромом, ще чимось... захищена торгова марка від Кеннаметал. Значно менш твердий ніж ТС, але й значно дешевший. Зараз в основному застосовується на зубах широких (80 - 300мм) стрічкових і рамних пил.

Победіт. Прабатько радянських марок сплавів ВК6, 8, 10, 15, 20. По ідеї - теж саме що і закордонні марки ТС. Але тільки по ідеї....... Кажуть назву дали в честь перемоги під Москвою, але мені чомусь видається що пішло з того ж ментального пасовища що й марка токарних верстатів ДиП - Догнать и Перегнать.

Отже про Твердий Сплав. Хімічна формула карбіду вольфраму - WC тобто моносполука вольфраму з вуглецем.
Процес карбідизації порошку полікристалічного вольфраму є доволі складна і дорога забавка при умові що стоїть завдання отримати максимально стехіометричну (простими словами - чисту) речовину. На певних етапах утворюється W2C при поверхневій карбідизації зерна, який легко розпадається знову на чистий W.... Тут і температурні режими від 900 до 1600 гр., і середовище газів в яких проходить процес, і легуючі домішки.
Найбільші виробники порошку КВ і готових спечених заготовок - CERATIZIT (Транснаціональна, контора в Люксембурзі), Kennametal (США), Sandvik (Швеція).
Коротко про технологію. Порошок КВ подрібнюється, продувається через дрібні отвори для надання зернам більш-менш сферичної форми, і розділяється на фракції. Далі зерна КВ змішуються зі зв"язкою. В нашому випадку - порошком кобальту. За грубою аналогією: КВ є щебенем, а кобальт - цементом в бетоні. Потім цій суміші надається форма листів, пластин або прутів (це у випадку нашого інструменту, взагалі сотні виробів: фільєри для протяжки.... аж до обойм підшипників) в потужних пресах або екструдерах і відбувається запікання при температурі коло 1500гр. При цій темп. плавиться кобальт, а температура плавлення КВ - 2800гр. Далі заготовки розрізаються, шліфуються і відправляються на фірми які з них роблять вже готовий інструмент. Є й інструментальні фірми (по виг деревообробного інстр) які самі печуть для себе сплав, але їх дуже мало і виготовляють вони не всі марки які використовують. Я знаю Leuco (Німеччина) і Freud (Італія).

Далі про готовий твердий сплав, тобто ножі, зуби пил і фрез. Заготовки для них випускаються з різним розміром зерна КВ і різним об"ємом та складом зв"язки.
Відповідно з різними характеристиками щодо твердості, міцності та ударної в"язкості.
Є європейський класифікатор ТС (подивитись можна тут http://www.hmtg.com/information/grades.hartmetall), але це дуже загальний поділ. Кожен виробник має свою градацію і по розміру зерна і по зв"язці. Насправді при виготовленні деколи використовується до 10 домішок для одної марки сплаву: титан, тантал, молібден, хром..... того всього - менше 1%.
Але. Ця рецептура та режими спікання - основний капітал виробників, відпрацьовуються десятками років і є тим самим Know How. Так само як і у виробників порошку карбіду вольфраму. Два однакові ножі різних виробників, з однаковим розміром зерна і вказаними тех. характеристиками, часто однаковою вартістю - працюють по-різному.
Поважні виробники інструменту завжди вказують в каталогах з якого саме сплаву зроблений інструмент або його напайка.

Для загального уявлення про діапазон властивостей і цін нашим форумчанам: змінний двосторонній ніж 30х12х1,5мм одного італійського виробника з різного матеріалу

- ТС 96%, кобальт 4%, розмір зерна 1-1,5мкм, твердість 1750 HV10 (92HRA) РОЗДРІБНА ЦІНА - 2,90 Євро
- ТС 98%, кобальт 2%, розмір зерна 0,2-0,5мкм, твердість 2550 HV10 (96HRA) РОЗДРІБНА ЦІНА - 9,40 Євро

Тепер сідаєм, і думаєм: з чого зроблена ціла кінцева фреза-витратний матеріал з 2-ма "типу твердосплавними зубами", якщо на ній заробив виробник, магазин, пошта з Китаю, і ви за неї заплатили 3 доляри? ;) Це питання не для срачу про "свій ресурс відпрацьовує", це взагалі то варто окремої теми для вдумливого обговорення. :yes:
Уффф... Про те як тупиться вістря ножа чи зуба з ТС, що на то впливає, де виплачується який матеріал застосовувати і т.п. - хіба в наступній серії. Якщо панству цікаво.


Піднятись догори

ПП

 
Повідомлення:#2  ПовідомленняДодано: 08 травня 2018, 17:28 
Офлайн

З нами з: 27 квітня 2018
Повідомлень: 7
Показаних робіт: 0
Дякував: 0 раз.
Подякували: 0 раз.
Я сейчас занимаюсь изготовлениям деталей из стали и вот купил вот такие листы горячекатаные http://www.metallosnab.com.ua/list-goryachekatanyj-09g2s Нужен совет как его лучше сверлить и каким сверлом.


Піднятись догори

ПП

 
Показувати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 2 повідомлень ] 

atlas-decor.com.ua


Часовий пояс : UTC + 2 годин [ Літній час ]


Хто зараз онлайн

Зараз переглядають форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість


Ви не можете створювати нові теми на форумі
Ви не можете відповідати на теми на форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення на форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення на форумі
Ви не можете додавати файли на форумі

Вперед:  
Powered by phpBB®

cnc-market.in.ua
kremen-decor.com.ua